Sıkça Sorulan Sorular

Sık Sorulan Sorular

Sorularınıza cevabını burada bulamazsanız doktorunuzla iletişime geçin.

Boynun akut ağrılı dönemin (özellikle ilk 2 haftasında) dinlendirme ve hareket kısıtlamaların da, ayrıca boyun travmaların dan sonra boynu stabilize etme amaçlı kullanılırlar. Doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

Bel bölgesini sıcak tutarak , emniyet hissi verir. Beli stabilize eder ve bele binen dikey yükleri alır. Karın iç basıncını artırarak belin yükünü %25-30 oranında azaltmaktadır. Belin kavisini ideal pozisyona yaklaştırarak omurilik eklemlerinin arasının açılmasına yardımcı olur, Omurilik ana kanalı ve yanlarda bulunan sinir kanallarının rahatlamasını sağlar.

Herhangi bir sebeple işlevini yerine getiremeyen uzvu destekleyerek fonksiyon kazandıran tıbbı cihaza ortez denir

Klasik tanıma göre ortezler kas iskelet sistemini destekler ve korurlar. Ortez ve destekler, kas iskelet sisteminde oluşan rahatsızlıklar ve yaralanmalarda doktorlar tarafından reçete edilen ve iyileşme sürecine katkıda bulunan medikal cihazlardır. Amaç, insanların mobilitesini artırmaya yardım etmektir. Ortezler, vücudun etkilenen bölgelerini stabilize etmek, hareketsiz kılmak ve rahatlatmak veya fizyolojik olarak doğru bir şekle getirme amacıyla kullanılırlar. Duruş bozuklukları veya ağırlık noktasının hatalı olması bu şekilde önlenir veya düzeltilir. Kalıcı rahatsızlıklarda işlevlerin yeniden kazanılmasına ve ağrının önlenmesi veya azaltılmasına yarar.

En az 6 ay ayda bir kontroller yapılıp eskiyen velkrolar pedler ve kaplamaları değiştirilir ve gerekli bakımları yapılmalıdır.

Ortezler kasların foksiyonuna yardım etmek, desteklemek, düzeltmek ve kasların hareket kısıtlılığına rağmen foksiyonlarını devam ettirmek için kırık ve çatlak olan kemikleri korumak amacıyla kullanılır.

Protez, herhangi bir sebeple vücuttan ayrılan uzvu şekil ve fonksiyon olarak tanımlayan, sağlıklı uzvun yerine geçen yapay uzuvdur.
  • Taban Çukuru
  • Taban düşüklüğü
  • Halluks Valgus
  • Halluks Rigidus
  • Morton Hastalığı
  • Artropati
  • Plantar Fascilitis
  • Spor yapanlar