Sırt Ağrısı ve Türleri Nelerdir?

Ortopedik Medikal Ürünler

Sırt Ağrısı ve Türleri Nelerdir?

Sırt Ağrısı

Nedeni sıkışmış bir siyatik sinir, lumbago, kaymış bir disk veya kas gerginliği olabilir, sırt ağrısı gerçekten can sıkıcı olabilmektedir.

Sırt ağrısı hakkında ne yapabilirsiniz?

Çoğu durumda, aşırı çalışan kaslar ve bağlar veya aşırı yüklenmiş bir omurga neden olur. İyi haber sırt problemleri genellikle üç ay içinde kendiliğinden kaybolur. Ancak bazen, örneğin fizyoterapi veya desteklerle biraz iyileşmeye de yardımcı olunabilir. Yapılan fizyoterapi sonrasında kendinizi daha formda hissedebilir ve normal günlük aktivitilerinize devam edebilirsiniz.

Sırt Ağrısı ve Türleri

Omurga, insan vücudundaki yük taşıyan elemanlardan biridir. Birbirine göre hareket etmelerine izin veren intervertebral disklerle bağlanan 24 omurdan oluşur. Sakrum ve son olarak koksiks omurganın sonunu oluşturur.

Sırt Ağrıları genelikle, omurganın bölümlerinin herhangi birinde veya üçünde – servikal (boyun), torasik ve lomber omurgada gelişebilir. Sırt ağrısı, disklerin hastalıkları veya yaralanmaları (örneğin, sarkan bir intervertebral disk) veya omurlar arasındaki eklemlerden (örneğin, “faset eklemlerinin osteoartriti” olarak adlandırılan) veya diğer koşullardan kaynaklanır.

Omurga

Dorsal omurga nadiren etkilenirken, tüm omurga vakalarının yaklaşık üçte biri servikal omuriliği etkiler. Hastaların yaklaşık üçte ikisinde lomber omurgada semptomlar vardır – bu ” bel ağrısı ” veya lumbago olarak bilinir .

Omurganın bu alt kısmı, diğer şeylerin yanı sıra, dik yürüdüğümüz veya sırtlarımızı büktüğümüz de ağır nesneleri kaldırdığımız için diğer yerlere göre ağır streslere maruz kalmaktadır.

Akut ” sırt ağrısı genellikle altı haftaya kadar sürer. 12 haftaya kadar bu sürenin ötesinde devam ederse buna “subakut”, 12 haftadan sonra da devam eden sırt ağrısına ” kronik sırt ağrısı ” denir .

Genellikle aşağıdaki sırt ağrısı tiplerini ayırt ederiz:

Kesin fiziksel nedenlerin ve bulguların mevcut olup olmamasına veya açıkça tanınabilir nedenlerin bulunmamasına bağlı olarak,

  • spesifik olmayan sırt ağrısı
  • spesifik sırt ağrısı

Spesifik olmayan sırt ağrısı

Çoğu vaka spesifik olmayan sırt ağrısı kategorisine tahsis edilebilir. Burada ağrının kesin nedeni teşhis edilemez.

Özgül sırt ağrısı

Ağrının kesin nedeni biliniyorsa, “spesifik sırt ağrısı” hakkında konuşuyoruz.

Bu, örneğin yaralanmalar, intervertebral disk hastalığı, omurlar arasındaki eklemlerin iltihabı veya aşınması ve yıpranmasından kaynaklanır (“faset eklemlerinin osteoartriti” olarak adlandırılır).

Belirti ve Şikayetler

Neredeyse herkes sırtında bir “şişlik” veya hafif bir ağrı yaşadı. “Tekrar benim sırtım” sık sık duyduğumuz bir cümle ve sırtlarımız her gün çok fazla stresle karşı karşıya. Ofiste otururken geçirilen saatler, bilgisayarın önünde durgun duruş, bahçede ağır kaldırma ve taşıma veya bükme: biraz sırt ağrısı günlük yaşamın bir parçası ve parselidir.

Semptomlar daha uzun sürerse, daha ciddiye alınmalıdır. Belirli hareketler acıyor mu? Ağrı kollara veya bacaklara yayılıyor mu, uyuşma hissiniz var mı? Örneğin, sarkan bir disk bacağa yayılan acı veren ağrıya neden olabilirken, omurlar arasındaki eklemlerin aşınması ve yıpranması daha sıkıcı, derin oturmuş bir sırt ağrısı olarak hissedilir. Ağrının kesin kalitesi ve şiddeti hastadan hastaya değişir ve akut yaralanması, kas durumu veya omurganın yıpranması ve yırtılması olup olmadığına bağlıdır. Klinik tabloya bağlı olarak, örneğin torasik omurga etkilendiğinde solunum da ağrılı olabilir , baş ağrısı ve baş dönmesi servikal omurgadaki ağrıdan kaynaklanabilir.

Semptomlar devam ederse veya geri dönerse, bir doktora danışmanız ve onun için ağrının özelliklerini tanımlamanız önerilir . Sırt ağrınız için hangi tedavilerin mevcut olduğu konusunda size tavsiyede bulunacaktır: bu tedavi seçenekleri destek veya destek giymekten ilaç veya fizyoterapi veya hatta bir operasyona kadar değişir. Tedavinin önemli bir unsuru düzenli egzersizdir. Bu kasları güçlendirir, omuriliği stabilize eder ve ağrıyı önler.

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın